אאא

דירקטוריון אל על בראשות היו"ר אלי דפס הכריע: אל על בדרך להלאמה - ותופקע מידי בעליה חברת כנפיים שבשליטת משפחת בורוביץ'.

בישיבה שקיים היום אישר הדירקטוריון את המתווה שהציע האוצר. המתווה כולל לצד הלוואה בסך 250 מיליון דולר בערבות מדינה, גם הנפקת זכויות באל על בשווי 150 מיליון דולר. המדינה התחייבה לרכוש את המניות במסגרת ההנפקה, וכך תעביר לידיה את השליטה בחברה - ותקבל 61% ממניות חברת התעופה.

ההחלטה התקבלה לאחר שבועות של התייעצויות בין הדירקטוריון ועורכי הדין ששכר ויועצים מקצועיים. גם נציגי חברת כנפיים, בעלת השליטה, באל על תמכו בהצעה. המדינה, שמחזיקה מנית זהב באל על תמנה נאמן לחברה, שיפעל למכור אותה במהירות המרבית למשקיע חיצוני.

בכך תחזור אל על לידי המדינה 15 שנה לאחר שהופרטה ונמכרה לחברת כנפיים. לפני הדירקטוריון עמדה חלופה נוספת של האוצר שכללה הלוואה בסך 400 מיליון דולר בערבות מדינה על 82.5% מהסכום והזרמת הון בסך 150 מיליון שקל על ידי בעלי השליטה באל על.

בפועל בפני הדירקטוריון עמד רק מתווה אחד להצבעה - זאת משום שהדירקטוריון לא קיבל אישור להזרמת הון בסך של 150 מיליון שקל על ידי בעלי החברה - תנאי שהציג האוצר למתווה שיכול היה לשמר את הבעלות לפי המתווה הקיים.

אתמול התקיימה שיחה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת התחבורה מירי רגב בנושא אל על, ובו הוחלט כי הנאמן יפעל למכירה מהירה ככל האפשר של אלעל לידי משקיע חיצוני.

לטענת מקורבים לרגב ישנה רשימה של משקיעים המגלים עניין ברכישה הן ישראלים והן אולגרכים רוסיים בעלי אזרחות ישראלית . יש לציין כי הבעלות על אלעל מוגבלת רק לאזרחים ישראלים.

תנאי בסיסי לקיום המתווה שנבחר הוא חתימה על הסכמי עבודה חדשים עם 4 ועדי העובדים כאשר , עכשיו ניתן לצפות שועד הטייסים שהיה האגוז הקשה לפיצוח במו"מ מול ההנהלה והתנגד להמשך השליטה של כנפיים, יחתום על ההסכם, מתוך תקווה כי ימצאו בעלים חדשים שיזרימו הון לחברה.

ההכרעה מצילה את אלעל מחדלות פרעון משום שקופת החברה, שהדמימה השבוע את כל מטוסיה ,וסיימה את הרבעון הראשון של השנה, עם הפסד בסך 140 מיליון דולר - כמעט ריקה והמשך סגירת השמיים פרושו שלא צפויות לה בקרוב הכנסות.הערכה כי ההכנות להנפקה שתעביר את הבעלות למדינה תימשכנה כחודשיים .